Gecelik Nedir? Gecelik Modası ve Tarihi - Saten Kadın Geceliğinin Gelişimi

Gecelik Nedir? Gecelik Modası ve Tarihi - Saten Kadın Geceliğinin Gelişimi

İlk örnekleri normal gömlekler türetilmiş olup, gömlekten daha uzun kalçaların altına ya da diz altı hizasında uzunluğa sahipti. Uyurken insanların hareketlerini kısıtlamaktan kaçınmak için geniş kesim imal edilir. Bu dönemde normalden ince ve kalitesiz iplikten yapılmış gece gömleği yatakta giyilmeye başlandı. Aynı dönemde soylular ve zenginler nakışlı gömleklerden ve kaliteli geceliği bir statü temsili olarak yatakta giydiler. 19. yüzyıla gelindiğinde gece elbisesi salaş bir gündüz gömleğine benziyordu. Yine bu dönemde genellikle ayak bileğinde biten uzunluğa sahip yakalı bir gömlekte gece giysisi olarak kullanılmaktaydı. 19. yüzyılın ortasına kadar gece kıyafetleri genellikle bir yatak şapkası ile birlikte giyilirdi.

Kadın Gecelikleri

Başlangıçta kadın keten gecelikleri basit, salaş kesim ve minimal olarak amacına uygun tasarlanmıştı. Platt Hall'daki İngiliz Kostüm Galerisi'nde sergilenen 1825 tarihli keten kadın gecelikleri, oldukça düz ve sade bir yaka, manşete toplanan tutturulmuş kollarla tanımlamaktadır. 1800'lerin ortalarından itibaren kadın gecelikleri daha karmaşık, çekici, süslü ve renkli giysilere dönüşecekti.

Gecelik görünümünde 1840 ile 1900 arasında yapılan tasarımsal değişiklikler şunlardır: Yuvarlak, kare veya V şeklinde kesilmiş yaka çizgileri; dik veya pelerin benzeri; hafifçe toplanmış, kabarık veya pilili manşonlar; şeritler veya el yapımı düğmelerle birbirine bağlanmış kısmen veya tamamen açık ön ve arka gövde; kıvrımlı ön korsajlar.

Fırfırlar, mafsallar, kurdeleler, dantel, boncuk, ajur ve nakış gibi bezemeler genellikle yaka çizgilerine, yakalara, korse, manşonlar, manşetler ve eteklere eklenir.

1887'de açık pembe ve mavi ipek kumaşlara, çeşitli renklerde beyaz ipekten ya da fularlı küçük tasarımlarla basılmış güzel gecelikler mevcuttu.

1890'larda pembe ve krem ​​flanelin gecelikler sıcak kış geceleri için tanıtıldı. 1899-1900'da hazırlanan Eaton moda kataloğunda özenle kesilmiş yaka, korsajlar ve kollar ile uzun pamuklu gecelikler bir moda ikonu haline geldi.

1800'lerin sonlarından 1918'e kadar imparatorluk stili kadın gecelikleri şık, zarif ve uyarıcı olabildikleri için bir oldukça revaçtaydı. Yeni gelin bohçasının olmazsa olmaz parçası geceliklerdi. Tarihçi Willett Cunnington, 1901-1909 dönemi için daha abartılı imparatorluk stili geceliklerden birkaçını şu şekilde tarif eder:

Derin yakalı ve dirseklerde dantel süslemeli, nakışlı şerit içeren ve yine şeritli kare ön - arka fırfırlara sahip kısa kollu, ve oldukça ince malzemelerden yapılmış kısa kollu veya kolsuz derin yakalı bir giydi. Bu gecelikler beyaz ve pastel renkli ipek, saten, transparan ve pamuklu üretilmiştir.

1907'de, Parisli tasarımcı Madeleine Vionnet (1876-1975), 1920'lerde koleksiyonlarında esnek ve kıvrımlı gecelikleri tanıttı. Kıvrımlı gecelikler, vücut çizgilerini vurguladıkları ve rahat hareket sağladıkları için 1920 ve 1930'larda moda haline geldi. 1933'te New York'ta bulunan modacı Diana Vreeland, Paris'ten getirdiği gecelikleri kadın iç çamaşırını olarak lanse etti. Bazı gecelikler o kadar çarpıcıydı ki seçkin bir trend belirleyici olan Mary d'Erlanger, ön ve arkası dekolteli lüks bir pembe gecelik satın alarak, bir balo elbisesi olarak giydi. Böylece kadın gecelikleri yeni bir tür heyecan ve fantezi akımı yarattı.

1920-1940 arasında, gecelikler uzun ve çoğunukla düz çizgilere sahipti. 1947'den itibaren, uzun ve tam etekli geceliklerin modası geçiyordu. 1960'larda ise gecelikler daha kısa uzunluklarda satışa sunuldu. Naylon, pamuklu ve saten, çiçek desenli renkli baskılarla birlikte yeni kumaşlar da bu yıllarda tanıtıldı. 1960'larda, Iris adı altında özel kadın iç çamaşırları üreticisi olan Sylvia Pedlar; dantelli, ince ve transparan formlu saten kurdeleler ile donatılmış çeşitli uzun ve kısa gecelikler tanıttı. Bu tarihten itibaren gecelik kavramı kalıcı olarak zihinlerde, kıvrımlı hatlara ve saten kumaşa özgü bir giysi olarak akıllara gelmektedir.

1960'lardan sonra erkekler için bir cinsel çekim objesine dönüşmesi ise geçmiş yıllara nazaran daha da artmıştır. Bu durum, her iki tarafında bir tür fantezi erotik giysisi olarak geceliğe anlam yüklemelerine sebep olmuştur. Özellikle saten kısa gecelikler günümüzde en yaygın arzu nesnesi haline dönüşmüştür.

Gecelikler bugün hala kadınlar tarafından yaygın kullanılmakta olup; farklı stillere, uzunluklara ve kumaş tipleri ile oldukça çeşitliliğe sahiptir.

Erkek Gecelikleri

Orta Çağın sonlarına doğru, erkek gecelikleri veya yatak gömlekleri günlük gömleklerine çok benziyordu. (The Pictorial Encyclopedia Of Fashion, 1968, s. 453). 1626 ve 1866 arasında geceliklerde genellikle aşağıya doğru bir yaka vardı. Boyun açıklığı, günlük gömleğin yaka açıklığından biraz daha derindi. Düğmeler genellikle boyun açıklığını kapatmak için kullanılırdı. Zengin bir İngiliz bankacı olan Thomas Coutts'a (1735-1822) ait keten bir gecelik, Victoria ve Albert Müzesi'nde sergilenmektedir. Zengin beyefendilere ait süslü geceliklerde genellikle yaka ve kol kenarlarında dantel ile bilekte fırfırlar mevcuttu.

1800'lerin sonuna kadar erkekler, ayak bileğine kadar uzunluğundaki gecelikleri, gece elbisesi olarak kullanıyordu. Tarihçi Willett Cunnington, 1919-1939 dönemi alışveriş kataloglarında uzun erkek geceliklerinin listelediğini belirtmektedir. Erkek geceliklerinin uzun versiyonları 1900'lerde popülaritesini yavaş yavaş kaybetti. Günümüze geldiğimizde ise, dizlerin birkaç cm altına düşen ve bir kuşakla bağlanan erkek gecelikleri çok modadır.