Jartiyer: İçgüdüleri harekete geçiren seksi giyim objesi

Jartiyer: İçgüdüleri harekete geçiren seksi giyim objesi

Dizüstünde sonlanan ince kadın çoraplarının, bacakta kaymadan durabilmesini sağlayan, bele korse gibi giyilen lastikli bağ ve çoraba verilen isimdir.

Eski zamanların günlük yaşantısında etek giyen kadınlar üşüyen bacaklarına dizüstüne kadar çekilen çoraplar giyerek, üşümeyi en aza indirmeye çalışırlardı. Bu kullanımın zor kısmı, çorapların hareket esnasında sürekli aşağı kayıyor olmasıydı.

Aynı zamanlarda henüz külotlu çorap ve ince kadın çorabının üretilmediği, dönemin kadınlarının uzun etek giydiği ve çorapların yün vb. olduğunu da unutulmamalıdır.

İşte bu gereklilikten doğan tekstil ürünü jartiyer, kadınlar tarafından iç çamaşırı statüsünde kullanıma başlamıştır. Bele korse gibi giyilen kemer görünümlü bir parça ve bu parçadan uzanan ip bağcıklarının çoraplara üstten tutturulması ile, her iki bacağa giyilen çoraplar sabitlenerek aşağı kaymaları önlenmiştir.

Günümüzde olduğunu gibi ilk dönemlerinde de iki parçadan oluşmaktaydı. Bel kısmına giyilen, asıl sabitleyici bağları içeren ilk parça ve bacaklara giyilen çoraplar birlikte jartiyeri oluşturmaktadır. Jartiyer yerine, jartiyer takımı ifadesinin sektörde kullanılmasının sebebi de buradan ileri gelmektedir.

Günümüze yakın örnekler ilk kez naylon ince kadın çorabının üretildiği ve etek boylarının kısaldığı dönemlere denk gelir. Isıtma amaçlı kullanılan çoraplar, kadınların bacaklarını güzelleştirdiği ve seksi olmayı amaçlayan bir tekstil ürününe dönüşmüştür.

Günlük kullanım için uygun olan jartiyerler, şimdilerde kadınlar tarafından fantezi için kullanılmaya başlanmıştır. Daha çok özel günlerde giyilmesi ve seksi bir görünüm kazanması için iç çamaşırı olarak kullanılmaktadır.

Bir çok toplumda fantezi ürünlerinin arasında vazgeçilmez olan jartiyerler, özellikle çeyizler için gelinlere hediye olarak alınmaktadır. Bunun yanı sıra, çiftlerin özel günlerinde de tercih ettiği bilinmektedir.

Jartiyerler, külotlu çorap ile karıştırılmamalıdır. Jartiyerin stay up da denilen çorap kısmının, külotlu çoraplarla aynı malzemeden üretiliyor olması bu duruma sebep olmaktadır. Jartiyer çorabında bel ve dizüstü arasında bir karış çıplak bölge bulunmakta, yapışkan bantla, çıtçıtla veya iple çorabın sabitlenmesi sağlanmaktadır.

Tüm tekstil ürünlerinde olduğu gibi farklı renkte, materyalde ve desende modeli bulunan jartiyerler üretilmektedir. Jartiyer seti veya jartiyer takımı olarak kullanılabileceği gibi, sadece çorap olarak da kullanılabilir.

Şimdilerde sadece bir fantezi ürünüyken, eski zamanların işlevselliğinden tamamen sıyrılmış değildir. Günümüzde sadece özel günlerde değil, günlük olarak bazı kadınlar tarafından tercih sebebidir. Külotlu çorabın uzun saatler giyilmesi sonucu ortaya çıkan koku problemine karşı, kadınlar tarafından tercih edilir.