Daha Estetik ve Seksi Bacaklar: Külotlu Çorap

Daha Estetik ve Seksi Bacaklar: Külotlu Çorap

Külotlu çorap, ilk kez Amerika'da Allen Gant Senior tarafından 1959'da icat edilmiş ve Kuzey Carolina'da Glen Raven Mills şirketi tarafından üretilmiştir. Kadınlar tarafından giyilen, belden ayak ucuna kadar olan bölgeyi sıkıca kaplayan, saydam veya opak olarak iki ana ürün grubuna sahip giyecektir. Daha çok görsel nedenler ile kullanılan bir giysidir. Genellikle naylondan imal edilmektedir.

Tek parçadan oluşan külotlu çoraplar 1960'larda ortaya çıkmış ve o zamana kadar kullanılan naylon çoraplara çok önemli bir alternatif oluşturmuştur.

1920'lerde etek boylarının kısalması sonucu, bacaklar ve bunlara giyilen çoraplar görünür hale geldi. Bu dönemde şeffaf çoraplar ipek ya da suni ipekten imal edilmekte ve baldırda sonlanmaktaydı. 1930'lardan sonra bu çorapların yapımında naylon kullanılmaya başlandı. Bu tarihten sonra kadın giyiminin değişmez bir parçası haline gelen naylon çoraplar popülaritelerini 1960'lara dek sürdürdü.

Geliştirilen tekstil makinaları hem el işçiliğini azaltmış, hem de dikişsiz çorapların yapımını olanaklı kılmıştır. Glen Raven Mills şirketi 1965'te ilk dikişsiz külotlu çorabı piyasaya sürmüştür. Külot ve çorabı birleştiren bu giysi büyük ilgi görmüş ve özellikle tetiklediği mini etek modası ile birlikte 1960'larda büyük bir hızla yayılarak naylon çorabın yerini almıştır. Külotlu çorabın yayılması korse ve jartiyer kullanımının da azalmasına yol açmıştır. Aynı dönemde; külotlu çorabın rahat, kullanışlı ve şık bir hale getirilmesi için çalışıldı.

Külotlu çorabın kullanımda olan pek çok çeşidi mevcuttur. Çorabın saydamlığı denier (Kısaca Den)cinsinden ifade edilir ve 3 denierden (görünmez ya da çok ince) 15 (standart şeffaf), 30 (yarı opak) ve 70 deniere (opak) cinsleri mevcuttur. Yine kullanılan iplik ve boyaya göre parlak ya da mat olarak da sınıflandırılabilir.

Daha ince görünüm sağlayabilmek amacı ile külot bölgesi daha sıkı dokunmuş korseli (control top) modelleri, kalça bölgesini toparlayan (lifter) modelleri mevcuttur.

Mini etek ve şortlarla ya da mayo ile giyilmek üzere dikişsiz ve külot bölgesi aynı dokuda üretilen bele kadar şeffaf (seamles, sheer to the waist) ve açık ayakkabılarla kullanılmak üzere parmak bölgesi dikişsiz modelleri de vardır.

Desenli çorapların yanında file çoraplar da, zaman zaman yaygınlık kazanan külotlu çorap türleridir.