Cüretkar ve Kışkırtıcı İç Çamaşırı: Tanga

Cüretkar ve Kışkırtıcı İç Çamaşırı: Tanga

Tanga genel olarak iç çamaşırı olarak kullanılan ya da bazı ülkelerde mayo ve bikini yerine tercih edilen bir plaj giysisidir.

Standart tanga modelleri önden bakıldığında bir bikini altını andırır, fakat arka tarafta kalçayı örten kumaş azaltılmıştır. Çoğunlukla cinsel organları ve anüs kısmını kapatacak şekilde ve kalçanın bir kısmını ya da çoğunu açıkta bırakacak şekilde tasarlanır.

Kumaşın arka kısmının kalınlığına, malzemesine ve türüne bağlı olarak çeşitli stillerde üretilmekte,olup, yine aynı şekilde isimlendirilirler. Dünyanın birçok yerinde hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

Giysiye ve birçok modele adını veren ülke Brezilya'dır. Genel olarak isimlendirmede, String ve Tanga biçiminde genellenir.

Tanga'nın Geçmiş Tarihi

İlk benzer örnekleri peştemal, yani bele giyilen örtü şeklinde görülmektedir. Yaklaşık olarak 75.000 yıl önce insanların ilk kez elbise giymeye başladığı sahra altı Afrika'sının, sıcak iklimlerinde ortaya çıkan ve insanlık tarafından kullanılan en eski giyim biçimidir.

Aynı zamanda çoğunlukla veya sadece erkekler tarafından, erkek cinsel organlarını korumak, desteklemek ve saklamak için giyildiği düşünülmektedir. Günümüzdeki halinden tasarım olarak çok uzaktadır.

Tanganın giyim objesi olarak kabul edilmesine yönelik tutumlar, oldukça açık kıyafetlerde de olduğu gibi coğrafi olarak ve toplumlar arasında farklılık gösterir. Ana akım modaya girmeden önce, tanga öncelikle egzotik dansçılar tarafından giyilirdi.

Modern Batı dünyasında ise, daha çok kadınlara yönelik olarak pazarlanır, ancak her iki cinsiyet tarafından da giyilebilir. Tanga iç çamaşırı olarak kabul edilse de, 1990'lardan sonra mayo yerine sahillerde giyilebilir modaya dönüşmüştür.

2000'lerde küllerinden canlanan hipster akımıyla, bazı insanlar tanga giyerek ve kasıtlı olarak pantolonlarının üstünden onları açığa çıkararak dekolte unsuur haline getirdiler. Bu akım, çeşitli motiflerle süslenmiş birçok tanga tasarımının giyilmesine yol açtı. Yine aynı yıllarda tanga kadın iç giyim pazarının yaklaşık %31'ini oluşturuyordu. 2000'lerin sonlarında ise, kasıtlı pantolonunun üzerinde tanganın ortaya çıkması popülerliğini yitirdi. Trend ise pantolonun üzerinde neredeyse hiç görünmeyen, fakat eğildiğinde belli olacak şekilde tanga giyilmesine döndü.

Tanga giymenin sebebi nedir, neden giyilir?

Tanga gündelik yaşamın en az tercih edilen giysilerinden biridir. Ünlü giyim firması Marks & Spencer'ın, 2016'da İngiltere'de yaptığı pazar araştırmasında satılan külotların sadece %10'unun tanga çeşitlerinden oluştuğunu belirlemiştir.

Günümüzde daha çok kadınlar tarafından ve iç çamaşırı olarak kullanılan tangaların, tercih sebebi olmasının birçok nedeni vardır. İnce yazlık elbise altından külot izini görünmesini önlemesiyle, giyen kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlar. Ayrıca yazın plajlarda bikini yerine tercih edilmesinin sebebi ise bronzluk çizgilerini en aza indirmesinden kaynaklıdır.

Özel hayatta çiftler arasındak ilişkilerde tercih sebebi olmasının sebebi ise, erotizmi artırma ve daha seksi olma içgüdüsüdür.

Tanga Çeşitleri ve Modelleri

Her giyim tarzından olduğunu gibi tanganın, kültürlere ve kullanım amaçlarına yönelik bir çok modeli bulunmaktadır. Kumaşın arka ve bel kısmının kalınlığına, malzemesine veya türüne bağlı olarak çeşitli stillerde üretilmekte olup, yine aynı şekilde isimlendirilirler.

G-String

Kalça kısmı ve yan bel bağcıkları ipten oluşan tanga modelidir. Kalçanın üst kısmı ipten oluşmamaktadır.

C-String

Bildiğimiz tanga modellerinin içinde, sadece iç çamaşırı olarak kullanılabilecek çeşididir. Bel kısmı ve arkada kalçayı örten kumaş parçası bulunmaz. Önden sadece cinsel organı örterken, arka kısmı tamamen çıplaktır.

T-String

Bel kısmının düz olduğunu ve V şeklinde bir görüntü oluşturmadan, hem arkadan hem de önden T harfini andıran ince bir çizgi şeklinde görülür. Önde ya da arkada kalça kısmında T şeklini almasına göre belirlenen iki çeşidi bulunur. T-Front String (T-Arka Ön) ve T-Back String (T-Arka) denilmektedir.

V-String

G-String ile en çok karıştırılan modeldir. Bu modelde tüm bağcıklar ve bel kısmı ipten ya da çok ince kumaştan oluşur. Aradaki belirgin fark buradan ileri gelir. Kalça üstünden ise V harfini andıran üçgenle sonlanır.

Cheeky

Cheeky tanga modeli en muhafazakar model olmasına rağmen, İngilizce olarak yüzsüz ve arsız anlamlarına gelen isimle adlandırılmıştır. Önden bakıldığında bir bikini altı olarak görünürken, arka kalça kısmında ise kalçanın yanaklarında az bir çıplaklık görünür. Bikini altı işlevi olarak sahillerde en çok kullanılan modeldir.